AKTUALITY
IVS
IVS
Když není práce, hodí se i křovinořez

TÁBORSKO – V táborském okrese žije zhruba 1400 nezaměstnaných, kterým je více než padesát let. Šancí jak se uchytit na trhu práce, jsou pro ně takzvané rekvalifikační kurzy. Tuto příležitost nabízí například sezimoústecké Centrum odborné přípravy. Novou práci teď najde díky kurzu devět lidí.

„Připravujeme je na konkrétní pozici, kterou už máme pro ně domluvenou. Předcházejí tomu ale dlouhá jednání se zaměstnavateli. Součástí našeho projektu je i dohoda s firmami, že zřídí nová pracovní místa,“ vysvětluje manažerka projektu Ivana Kotková.
Jednou z účastnic kurzu je Jindřiška Bůžková, která další vzdělávání považuje za nový start. „Nezaměstnanost a konkurence je oproti nabídce volných pracovních míst velká, zvlášť když mám deset let do důchodu. Zaměstnavatel mi u výběrového řízení dokonce natvrdo řekl, že se mu nevyplatí, aby mě zaškoloval,“ říká říká s povzdychem dvaapadesátiletá Bůžková.
V oblasti telekomunikací působil celý život Ladislav Šedlbauer. „Svůj věk považuji za nevýhodu na trhu práce. Proto jsem si udělal kurz na křovinořez, který se mi rozhodně neztratí,“ připojuje se s popisem situace sedmapadesátiletý muž.

V nabídce je řada profesí

Centrum odborné přípravy připravilo kurzy pro lidi nad 50 let zadarmo. „Projekt je totiž financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky. Zájemci si mohou vybrat technické i jiné profese. V obou případech se naučí, nebo si rozšíří znalosti o práci s počítačem.“ zdůrazňuje Kotková.
Projekt nese název – Podpora osob sociálně vyloučených na trhu práce a je evidovaný pod číslem CZ.1.04/3.3.05/96.00180. Příjemce dotace je přesně Vyšší odborná škola, střední škola, Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí, Budějovická 421.
Většinu kurzů však absolvují zájemci v budově Informačně vzdělávacího střediska v ulici Pionýrů. „Připravujeme je i na pohovory v nové firmě. Pro nezaměstnané v táborském okresu je to příležitost, jak se vrátit zpátky a získat lepší životní standard,“ dodává Kotková.
Autor: Martin Donát

Zdroj:
https://tabor.5plus2.cz/29959/kdyz-neni-prace-hodi-se-ikrovinorez